poniedziałek, 14 września 2009

Szkło w roli głównej...
Szkło znane już było w Starożytności. Znanym w Europie ośrodkiem produkcji szkła była Wenecja. Szkło w dawnych czasach było towarem luksusowym. Przez swe bogate barwienia, zdobnictwa i sposoby pozyskiwania. Szkło w pierwszej fazie powstawania było efektem odlewania z formy. Później pojawiło się szkło wydmuchiwane. wraz ze szkłem pojawiły się nowe sposoby zdobnictwa tego materiału. Wyroby ze szkła wraz z rozwojem coraz to nowych technologii przyjmowały różnorodne kształty i formy. Bogate zdobnictwo grawerem podniosło rangę wyrobów ze szkła.
Bardzo trudno jest określić wartość wyrobu oraz czas jego powstania. Szkło użytkowe nie było sygnowane. Kształt i kolor wyrobu jest najczęściej wyznacznikiem epoki w której powstał przedmiot. Dlatego najlepszym odnośnikiem przy zakupie wyrobów ze szkła jest to, czy nam się podoba czy też nie. Ważną rolę odgrywa użyteczność i przydatność szklanych przedmiotów. To czary, kieliszki, patery, talerze, karafki, butelki, szklanki, słoje, dzbanki, wazony, a nawet flakony na perfumy, pomady czy pudry. W całej swej różnorodności, wyroby szklane są bardzo kruche i wymagają szczególnego traktowania. Swą kolorystyką i wielością kształtów tworzą niepowtarzalny klimat w każdym pomieszczeniu. Dlatego warto bliżej przyjrzeć tej materii i tradycyjną, białą zastawę porcelanową ukoronować pięknym szkłem.
Miłego szperania !

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

lubie ladne szklo,ale chyba bardziej do mnie przemawia bezbarwne i proste, chciaz....... :-)

Elle pisze...

Pięknie uchwycone :)
Pozdrawiam

rumianek pisze...

Piękne zdjęcia, ciekawie uchwycone "detale".
Tak z ciekawości, co jest na czwartym zdjęciu ?
Pozdrawiam

MariaPar pisze...

Rumianku, na czwartym zdjęciu jest szkatułka z kryształu bez graweru w mosiężnym koszyczku. Pozdrawiam.

Anna pisze...

Zdjęcia prawie artystyczne !!!!!!Bardzo mi sie podobają. Nawet szklo kryształ potrafi byc niezła "modelka!"A ten obrusik to marzenie.......

Elisse pisze...

Śliczne zdjęcia...szkło i porcelanę też uwielbiam i kupuję masowo...niestety coraz mniej miejsca:(
gorąco pozdrawiam

joanna pisze...

Zobaczyłam cos znajomego u Ciebie ;)
Paterę z ostatniego zdjęcia - moja jest bezbarwna :) A znalazłam ja obok śmietnika - w myślach dziękowałam, że właściciel nie wepchnął jej do pojemnika ;)

Piękne przedmioty posiadasz :))
POzdrawiam serdecznie :)